Jaki wpływ na majątek wspólny małżonków ma ogłoszenie upadłości?
Majątek zgromadzony w czasie trwania małżeństwa stanowi współwłasność obojga małżonków w częściach równych. Majątek wspólny powstaje i ulega zmianom najczęściej w wyniku dokonywanych czynności prawnych przez oboje lub jednego z małżonków, albo wskutek zachodzących zdarzeń prawnych.
Wraz z ogłoszeniem upadłości konsumenckiej z mocy prawa powstaje rozdzielność majątkowa. Cały majątek wspólny wchodzi także do masy upadłości, a zarząd nad majątkiem przejmuje syndyk. Podział majątku w tej sytuacji jest niemożliwy. Dotyczy to zarówno upadłości konsumenckiej, jak i upadłości przedsiębiorcy. Małżonek upadłego, swoim udziałem ponosi wobec wierzyciela odpowiedzialność za zobowiązania współmałżonka. Może on jednak zgłosić wierzytelności z tytułu udziału w majątku dorobkowym.
Umowne zniesienie wspólności jest skuteczne w stosunku do masy upadłości tylko wtedy, gdy umowa zawarta została co najmniej dwa lata przed złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.
Co wchodzi w skład majątku wspólnego i osobistego małżonków?
Wspólność majątkowa małżonków powstaje z mocy prawa z chwilą zawarcia małżeństwa. Małżonkowie mogą przez umowę zawartą w formie aktu notarialnego wspólność ustawową rozszerzyć, ograniczyć lub ustanowić rozdzielność majątkową. Do majątku wspólnego należą w szczególności:
- pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków,
- dochody z majątku wspólnego i z majątku osobistego każdego z małżonków,
- środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków.
W razie umownego ustanowienia rozdzielności, każdy z małżonków zachowuje majątek nabyty przed zawarciem umowy i nabyty później. Każdy także zarządza samodzielnie swoim majątkiem. Do majątku osobistego każdego z małżonków należą między innymi:
- przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej,
- przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę,
- prawa majątkowe wynikające ze wspólności łącznej podlegającej odrębnym przepisom,
- przedmioty majątkowe służące wyłącznie zaspokojeniu osobistych potrzeb jednego z małżonków,
- prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie,
- przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała, wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę,
- wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę lub z tytułu innej działalności zarobkowej jednego z małżonków,
- przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków,
- prawa autorskie i prawa pokrewne, prawa własności przemysłowej.