Uproszczone postępowanie o zatwierdzenie układu nie zwalnia od odpowiedzialności za niezłożenie wniosku o ogłoszenie upadłości we właściwym terminie, jednak od dnia dokonania obwieszczenia o ustaleniu dnia układowego powoduje zawieszenie postępowania egzekucyjnego skierowane do majątku dłużnika. Kontrahentów dłużnika obowiązuje zakaz wypowiadania ważnych dla jego działalności umów, np. najmu lokalu, w którym prowadzona jest działalność, umów kredytowych czy umów leasingu. Zakaz obowiązuje od chwili obwieszczenia o dniu układowym.
Cała ta procedura pozwala na poprawę sytuacji firmy dłużnika w krótkim czasie. Umożliwia dłużnikowi stabilizację sytuacji finansowej prowadzonego przedsiębiorstwa oraz wynegocjowanie z wierzycielami lepszych warunków spłaty zobowiązań, które w efekcie mogą prowadzić do zmniejszenia zadłużenia.
Jak przebiega uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne?
Postępowanie to w przeważającej części ma charakter pozasądowy i składa się z następujących etapów:
- zawarcie umowy z doradcą restrukturyzacyjnym, który pełni funkcję nadzorcy układu,
- automatyczne otwarcie postępowania bez udziału sądu,
- przygotowanie propozycji układowych, spisu wierzytelności i wierzytelności spornych,
- obwieszczenie o otwarciu postępowania o zatwierdzenie układu,
- głosowanie nad układem, które może się odbyć w trybie samodzielnego zbierania głosów lub na zgromadzeniu wierzycieli,
- złożenie wniosku o zatwierdzenie układu.
Dokonanie obwieszczenia jest niedopuszczalne, jeżeli w ciągu ostatnich 10 lat dłużnik prowadził postępowanie o zatwierdzenie układu, w którym dokonano obwieszczenia o ustaleniu dnia układowego, albo w ciągu ostatnich 10 lat umorzono postępowanie restrukturyzacyjne prowadzone wobec dłużnika. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy umorzenie postępowania nastąpiło za zgodą rady wierzycieli