W licytacji komorniczej nie może brać udziału dłużnik, komornik, małżonkowie, dzieci, rodzice i rodzeństwo, osoby obecne na licytacji w charakterze urzędowym, a także licytant, który nie wykonał warunków poprzedniej licytacji.
Dłużnik w postępowaniu egzekucyjnym nie jest bezbronny, a komornik jest zawsze zobowiązany do działania w granicach prawa, dlatego warto na każdym kroku monitorować działania komornika oraz sprawować nadzór nad postępowaniem egzekucyjnym. W tym celu warto skontaktować się z doświadczoną kancelarią radcy prawnego.
Odszkodowanie za szkody w toku postępowania egzekucyjnego
Dłużnik może dochodzić odszkodowania za każdą szkodę wyrządzoną przez czynności komornika i jego działania niezgodne z prawem. Kluczowym elementem wyrażenia sprzeciwu wobec działań komornika jest skarga. Przykładem najczęstszych uchybień jest dokonanie sprzedaży majątku dłużnika po rażąco niskich cenach i z naruszeniem zasad licytacji, zajęcie przedmiotów dłużnika ponad wysokość długu czy egzekucja z majątku dłużnika elementów, które nie wchodzą w skład jego majątku. Poważnym uchybieniem jest także nieprzekazanie wierzycielowi świadczeń wyegzekwowanych przez komornika. Warto również nadmienić, że do ceny wywoławczej można doliczyć przysługujące dłużnikowi odszkodowanie z tytułu umowy ubezpieczenia nieruchomości w chwili jej zajęcia. Prawo do niego przechodzi na nabywcę.