Istnieje jednak możliwość obniżenia lub umorzenia kosztów komorniczych. Organ egzekucyjny może umorzyć w całości lub w części koszty egzekucyjne. Przy czym, w pierwszej kolejności umorzeniu podlega opłata egzekucyjna. Aby szybko i sprawnie umorzyć koszty komornicze, najlepiej rozpocząć współpracę z profesjonalną kancelarią, która podejmie stosowne kroki w tym temacie.
Kto i kiedy może się starać o umorzenie kosztów komorniczych?
Koszty komornicze powiększają łączną sumę zadłużenia. Jest jednak kilka sytuacji, w których umorzenie kosztów komorniczych jest możliwe. Mówi o tym art. 102 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Wystarczy, że osoba fizyczna złoży oświadczenie, w którym zaznacza, że nie może ponieść kosztów komorniczych z uwagi na bardzo trudną sytuację materialną. Ich poniesienie będzie się wiązało z niemożnością utrzymania siebie i całej rodziny.
Koszty komornicze podlegają umorzeniu również w sytuacji, gdy przemawia za tym ważny interes publiczny. O umorzenie kosztów może starać się dłużnik i wierzyciel. Zatajenie swoich prawdziwych zarobków i złożenie fałszywego oświadczenia majątkowego skutkuje nałożeniem grzywny i cofnięciem uprawnienia przyznanego przez sąd, dotyczącego umorzenia kosztów postępowania egzekucyjnego.