Inaczej przedawniają się kredyty i pożyczki, a inaczej pozostałe rodzaje roszczeń. Przykładowo przedawnienie długu za usługi telekomunikacyjne następuje po 3 latach, wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych po 5 latach, z kolei mandat przedawnia się po roku. Zamiast czekać na przedawnienie pożyczki lub innego rodzaju roszczenia, wystarczy anulować dług dzięki skutecznie przeprowadzonym negocjacjom przez doświadczoną kancelarię.
Przerwanie biegu przedawnienia – o co chodzi?
Aby uniknąć uregulowania należności, nie można dopuścić do przerwania biegu przedawnienia. Oznacza to, że w czasie tym nie może dojść do sytuacji, która przerwie ten bieg i sprawi, że termin trzeba będzie liczyć na nowo. Bieg przedawnienia zostanie przerwany, jeżeli wierzyciel złoży przeciwko niemu pozew do sądu, po negocjacjach dokona zawarcia ugody z dłużnikiem, a nawet, gdy dłużnik częściowo ureguluje zaległości.
Przedawnienie długu stwierdzonego prawomocnym orzeczeniem sądowym również jest możliwe i wynosi 6 lat. Warto jednak nadmienić, że w praktyce przedawnienie długów u komornika nie jest możliwe, gdyż w czasie trwania postępowania egzekucyjnego bieg przedawnienia ulega zawieszeniu.