Skład masy upadłościowej i wyłączenia
Do masy upadłościowej zalicza się majątek należący do upadłego w dniu ogłoszenia upadłości oraz majątek nabyty przez niego w trakcie postępowania upadłościowego. Prawo przewiduje szereg wyjątków, do których należą między innymi: przedmioty osobiste, urządzenia domowe (sprzęty AGD, meble, zastawa stołowa), zapasy żywności i opału, ubrania oraz rzeczy niezbędne do codziennego funkcjonowania lub nauki.
Dłużnik, który otwiera postępowanie upadłościowe, musi liczyć się ze stratą:
- nieruchomości;
- ruchomości (np. samochód czy biżuteria);
- wierzytelności;
- akcji i udziałów w spółkach prawa handlowego;
- praw autorskich;
- praw wynikających z przepisów o własności przemysłowej;
- praw obligacyjnych (np. najem lub dzierżawa).
Wątpliwości co do tego, które przedmioty i prawa majątkowe wchodzą w skład masy upadłościowej, mogą być zgłaszane przez upadłego, wierzyciela lub syndyka. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek do sędziego-komisarza, który rozstrzyga tego typu spory. Od postanowień sędziego można się odwołać.
Jak ustalany jest skład masy upadłościowej?
W przypadku upadłości likwidacyjnej za ustalenie składu masy upadłościowej odpowiada syndyk. Zdarza się, że procedura jest przeprowadzana przez nadzorcę sądowego (w postępowaniu układowym z zarządem własnym dłużnika) lub zarządcę (w postępowaniu układowym, w którym dłużnik został pozbawiony prawa zarządu masą upadłości).
Urzędnik przygotowuje spis inwentarza i szacuje majątek wchodzący w skład masy. Sporządza też spis należności na podstawie ksiąg upadłego oraz dokumentów bezspornych. Następnie syndyk rozpoczyna likwidację masy upadłości. Pozyskane w ten sposób środki finansowe zostają przeznaczone na spłatę zgłoszonych wierzytelności.